Skozi "park odsekanih glav" grem hitro kar se le da: nič me ne pritegne, ustavi. Zakaj bi sicer "častil" tam postavljene kipe, če pa jim je lastno in skupno samo to, da so nekoč živeli - takrat kot France Prešeren!? To je referenca, da smo jim v Kranju postavili nekaj kar nima ne duše, ne vsebine. Pa ne odrekam veličine vsem tam upodobljenim - le s Kranjem in mano nimajo res nobene stične točke. Ampak: park je nastal po volji politike, zlasti sedanje....

V "politični park" naše himne zaidejo redki. Še vzdrževalci ne. Zato lahko odtrgana zastava leži na tleh, zato se lahko bohoti plevel. Zato smo tudi za to politično tvorbo namenili tisoče in tisoče evrov. Kje je tu mestni utrip? Kaj nam ta tvorba prinaša in kaj nam pomeni? Politika lahko zgradi, a ukazati nam ljubezni do parka ne more.

Bleiweisov park je nagradnja vsega tega: je obiskan in lep in....če izpustim tragikomedijo tega župana z otvoritvijo brez dovoljenja, še nekako gre. Cena pa že okoli treh milijonov!? Racionalno, umestno? O tem so vedno lahko različna mnenja, a pregled "poslov s parkom" pokaže, kdo vse je /za/služil z njim. To poglavje pa me vedno znova prepriča, da je parkomanija te oblasti in tega župana dejansko ogledalo naše brezbrižnosti: če bi bili drugačni, bi terjali argumente. Da bi jih terjal sedanji mestni svet preden glasujejo za vse to, je iluzija.

Za botanični vrt niso nikoli glasovali. Sosed v liku našega župana (nekaj časa je živel v bližnji hiši...) je hodil mimo in sem pa tja celo obljubil rešitev. Nič od tega, ker se z društvom in urejevalci parka očitno ni hotel, zmogel, znal dogovoriti. Kajti park je na občinski zemlji, ni zasebna lastnina - ne glede na vlogo društva pri njegovem nastanku, razvoju in - zdaj - propadu. Imeti oblast, ki se neprestano izpostavlja z "zelenim Kranjem", je pač naša posebnost: ta vrt je nazorna slika česa so sposobni in koliko jim je do zelenega mesta v praksi. Kajti ta vrt, ta naravna posebnost izginja pred njihovimi in našimi očmi.

Je župan že javno izpostavil botanični vrt in njegovo problematiko? Nam je že pojasnil, kako se tega loteva in kaj mu (ne) uspeva? Ne. Pač pa je ponudil v slogu parkomanije milijonsko ozelenitev Slovenskega trga kjer njegov šef turizma postavi "ringlšpile", ko se dogajajo prireditve!?

Re je, vse bolj smo zeleni. Od jeze....

Miran Šubic, davkoplačevalec vsega tega in še česa....