VEDNO V ZAČETKU

Poletna vročina je segrela kamnite stebre in dvorišče stare mestne, Pavšlarjeve hiše, večnadstropne Galerije Prešernovih nagrajencev v starem Kranju.

Marko Arnež, vodja galerije je predstavil domačina, akademskega kiparja Marka Pogačnika. Junija je postavil v Galeriji PN razstavo, VEDNO V ZAČETKU. Danes predstavljena istoimenska knjiga so razgovori Miklavža Komelja z Markom Pogačnikom.

Rdeča nit pogovora Marka Pogačnika, ki letos delovno praznuje 80 let, nagrajenca Prešernovega sklada in Unescovega umetnika za mir, so bila razmišljanja, kaj se onkraj logike godi z Zemljo.

Kranjčan, ki od leta 1971 skupaj z družino živi v Šempasu na Goriškem, že v prvem odgovoru spraševalcu zapiše, da se stalno poglablja v vprašanje, kje se je umetnost zataknila, da ni pričakovanih učinkov. Ta knjiga je pripoved o trenutku in dotikanju večnosti. Umetnik ji doda še 18 snopičev risb na določene teme.

Dr. Miklavž Komelj je na predstavitvi knjige zagotovil, da je Marko sijajen sogovornik, ki se je hitro odzival na dopisovanja, zato je bilo gradiva za knjigo, ki sta jo izdala Galerija PN Kranj in založba VITAAA pri Društvu za sožitje človeka, narave in prostora, Ljubljana, dovolj.

Marko Pogačnik, ki je leta 1991 oblikoval uradni grb RS je povedal, da je prvič javno nastopil pred 62 leti ob razstavi v Prešernovem gledališču v Kranju. Umetnikovo spremljanje sprememb Zemlje je drugačno, zato enostavno ne razume, kako o tem govorijo ljudje, ki o vsem tem nimajo pojma. Bogat je njegov književni in kiparski opus. Z ženo Mariko ustvarjata v osemdesetih znamenja, imenovana kozmogrami, izklesana na kamnitih stebrih. Kompozicije litopunkturnih kamnov sta postavljala z ženo doma in v tujini. Pred 20 leti razvije koncept geopunkturnih krogov, obsežnih kompozicij v kamnu. Njegove knjige so izšle v nemščini, angleščini, italijanščini, francoščini, švedščini, finščini, češčini, madžarščini, hrvaščini in drugih jezikih.

Soavtor knjige, ki bo izšla tudi v angleščini, dr. Miklavž Komelj se bo z Markom Pogačnikom pogovarjal avgusta na vrtu kranjskega gradu Khislstein.

Marka poznam že desetletja. Bil sem v družbi, ko je takratni župnik Šmartinske fare, Ciril Brglez šel na obisk k Marku Pogačniku v Šempas, da sta skupaj zbirala donacije za obnovo podružnične cekrve na Šmarjetni gori. V enem Kolenskih parkov, ki ga je "zdravil" z litopunkturnimi postavitvami in tja povabil za avtobus ljudi, sem videl razliko in o tem tudi pisal za Delo.

Blizu mi je njegov pogled na svet.

V Kranju imamo od 2021 tudi zemeljsko energijsko točko...prav blizu slovitega mostu čez Savo. Pridejo jo pogledat tudi obiskovalci mesta na vodenih ogledih.

Imejmo vsi in vedno dobro energijo v sebi...