Plačati 16 000 evrov za dve uri prepevanja županu (in množici) na Županovem koncertu bode v oči ob akciji "v srcu dobro mislimo". Oboje se dogaja v mestu kjer - na primer - v mestni knjižnici direktorica in njeni niti ne pomislijo, da minevata dve desetletji od smrti Kranjčana, ki je zaznamoval našo kulturo, politiko.
Osebno sem najbolj razočaran nad plehkostjo te oblasti. Ker se nažira ob dolgi mizi, si naroči pevko in rože za 1600 evrov. To je podoba povzpetnežev, ki spotoma zgradijo še političen park. Pa ne odrekam nikomur dobrih namenov: če pa se ti promocija Kranja zdi ustrezna s požrtijo za elito, je "hohštapleraj" očiten. In zato zraven sodi neznosen plesniv duh province kjer noben marmor, noben podarjen kip tujega umetnika in noben koncert v posmeh dejanskemu stanju, ne pomaga.
Vse življenje sem zase (na taka vprašanja) mirno izpovedal levičarsko usmerjenost. A da bi verjel rdeči buržoaziji in kaviar socialistom, ni šanse. Ko jih gledam, kako se krotovičijo pri opravičevanju banalnih nagnusnosti tega časa, dojamem eno: Šeligo in Pibernik ipd. so še vedno za njih na drugi strani. Tako kažejo z dejanji. In kar je pri tem najbolj ponižujoče: na zunaj so polni lepih besed in idej in floskul, dejanja pa so nesporni indikatorji, kdo so in kdo smo.
Zaradi Rudija Šeliga se v Kranju ne bi zbralo (osebna ocena) niti 50 ljudi. Petra Graša ljubijo množice. V tem je čas "slovenstva": v vseh teh letih še nismo v tem mestu dojeli, da imamo zgodovino in ljudi, ki so jo ustvarjali. Zato moram kot novinar preko medija "popravljati" enačenje okupatorjevih županov z vsemi ostalimi. Čeprav sem na to ponosen, tega ne bi smelo biti v mestu kjer oblast tako neusmiljeno hlasta po zunanjih znakih odličnosti ipd.
Gospa v knjižnici se ni spomnila na obletnico, ki ji bodo dali obeležje slovenski pisatelji, pesniki, literati. Če bo še naprej tako vztrajno služila "nosilni ideji", bo večna direktorica. In Šeliga bodo pač pozabljali ali pa ga umikali s sporeda predstav.
Nikdar nisem in ne bom razumel, da si nekdo v Kranju zasluži "alejo odsekanih glav" in kip samo zato, ker je živel takrat kot Prešeren. Absurd tega je dejansko stanje tukaj in zdaj: utvara, da ljudje to hočejo, da je to prav in dobro. Najbolj osamljen kotiček mesta pa je Park slovenske himne.....
Miran Šubic, ki nisem ne strokovnjak za umetnost oziroma literaturo, sem pa Kranjčan.