Slovenija slavi kulturni praznik na dan smrti pesnika Prešerna, Kranj pa svoj občinski praznik na dan njegovega rojstva. Prav. Če ne bi dejansko Prešeren v Kranju umrl (in to 8.februarja) in se rodil v Vrbi 3.decembra. Ampak: socialistični nagelj in "partizanski" praznik je bil dober dokler ni nastala nova država kjer je bil v Kranju prvi župan tisti, ki je zdaj postal - častni občan....Predlagatelj je iz bivše "partije", skupaj s predlagateljico iz tiste stranke katere dosmrtni veliki vodja je nasledil vse (način vladanja, čas in "demokratični pristop" vladanja) kar je nekoč občudoval pri svojem vzorniku iz časov socializma, komunizma ipd.
Pa je politično ukinjanje in nastajanje praznikov ena plat, druga pa je: smo praznik Kranjčanke in Krnajčani vzeli za svojega? Ga dojemamo in sprejemamo kot vesel dan za mesto? Če ga spremlja taka podoba v Prešernovem gaju, sem v dvomu celo o tem, ali ga je politična oblast sposobna vzeti za svojega?
Dejansko tu nastopi še en paradoks: največji kranjski praznik je dejansko Prešernov smenj, ki je 8.februarja in ne morda 3.decembra! Da zagorijo lučke v mestu pa je značilnost praznika, ki žal ni nikdar zaživel kot praznik meščanov, mesščank in vsebinsko mesta Kranja. Gre bolj za srečevanje dozdevne elite in delitev plaket in nagrad in nazivov, ki so lepa zadeva za nagrajene, dejansko pa prevečkrat le prazen ništrc. Se je pa prvič zgodilo, da je celo politična elita izglasovala častnega občana s stisnjenimi zobmi....
Pa je vse to le kulisa dejstva, da v Prešernovem mestu še na praznik komaj poskrbimo za grob v Prešernovem gaju. V Prešernovem mestu je politika zavrnila poimenovanje knjižnice po Francetu Piberniku in Fondacija Rudija Šelige ni našla posebne podpore. Vedno znova imam v ustih trpek priokus političnega praznika in njegovih političnih podtonov. Konec koncev smo se letos (po 35 letih) spomnili nagraditi akterje iz dogajanj ob osamosvojitvi....!? No, ja:tudi narodnih herojev in praznovanja zmag v času praznika z nageljnom ni zmanjkalo, kajne?
Zanimivo: Ljubljana ni menjala datuma praznika, ker je to Dan zmage. Se najdejo, ki trdijo, da je bila to napačna zmaga. Ker je zdaj demokracija in je tudi to možno. Prav. Meni se ne toži po nageljnu kot simbolu Kranja, ni me pa nič motil. Sem se pa že obregnil ob to, da si je politika v Prešernovem mestu kolobocijo z datumoma rojstva in smrti pesnika omislila kot kuliso za praznik. Ki pa ne trpi ugovora, ker: kdo bi si upal kaj imeti proti največjemu sinu slovenske zemlje?
Mimo večine nas bo šel praznik mesta mimo kot gre mimo običajen dan. Nagrajencem vse čestitke, sebi in vsem nam pa želja, ki se mi zdi utopična - a jo rad zapišem ponovno: DA BI SVEŽ VETER PREPIHAL TO NAŠE ZAKOTJE KJER JE STANJE DUHA VEDNO SLABŠE....
Miran Šubic, občan